69037 м. Запоріжжя
вул. Зелінського, 3
(061) 224 30 42
(061) 224 30 47

Питання-відповіді

Якщо Вас цікавлять нюанси виховання дітей в сімейних формах виховання, процес усиновлення дитини чи встановлення опіки над нею, або Ви хочете дізнатись про те, як діяти у разі виникнення загрози життю та здоров’ю незнайомої дитини, Ви можете запитати нас з формою справа і ми відповімо на всі Ваші питання.

А нижче Ви можете ознайомитись з найпоширенішими питаннями, що стосуються діяльності служби у справах дітей м. Запоріжжя.

Запитайте

Які права на відпустку є в усиновлювачів дитини?

Закон України «Про відпустки» Стаття 18-1. Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини Особі,  яка  усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей,  позбавлених   батьківського піклування, старше трьох років,  надається одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням  дитини  тривалістю  56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох  і  більше  дітей)  без  урахування  святкових  і неробочих днів після набрання законної  сили  рішенням про усиновлення дитини (якщо усиновлювачами є подружжя - одному з  них  на їх розсуд). Крім цього, усиновлювачам надається ще одна додаткова 10-денна щорічна відпустка. Стаття 19. Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей  Жінці,  яка  працює  і  має  двох  або  більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій  матері,  батьку,  який виховує дитину без матері (у тому числі й у  разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також  особі,  яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків  надається  щорічно  додаткова  оплачувана  відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Чи можна усиновлювати дитину, перебуваючи на пенсії чи в передпенсійному віці? На дитину якого віку можуть розраховувати такі кандидати?

З 30.11.2011 в кандидатів в усиновлювачі стало трохи менше перешкод на шляху прийняття дитини в сім`ю. Кабінет Міністрів України своєю Постановою №1215 відмінив для них «верхню планку» у вимогах щодо віку. Якщо раніше різниця у віці  між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становила не менш п'ятнадцяти років та не більше сорока п'яти, то зараз діє тільки норма щодо мінімальної різниці у віці (15 років). Пам`ятка: Усиновлення в Україні може здійснити як молода особа від  21 року, так і особа більш вагомого віку, якщо в неї є сили та бажання піклуватись про дитину.

Хто має право подавати позов до суду щодо позбавлення батьківських прав батьків відносно дитини/дітей?

Згідно ст 165 Сімейного кодексу України «Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина (родичі, особа в родину якої тимчасово влаштовані діти), заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років».

Що робити, якщо Вашу дитину поліція виявила без батьківського піклування на вулиці та влаштувала у заклад охорони здоров’я, чи регіональний Центр реабілітації дітей?

Якщо правоохоронні органи повідомили Вам, що Ваша дитина була влаштована до закладу охорони здоров’я, чи регіонального Центру реабілітації, цього чи наступного дня потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем Вашого проживання і проконсультуватися зі спеціалістами служби щодо подальшого механізму повернення дитини на виховання родини. Попередньо Ви маєте можливість ознайомитись з процедурою повернення дитини в родину відповідно до постанови № 866 КМУ від 24.09.2008 а саме: п.п.10, 11, 24, 34.

Чи може особа з інвалідністю усиновити дитину?

Ст. 212 Сімейного кодексу України визначає перелік осіб, які не можуть бути усиновлювачами:

Не можуть бути усиновлювачами особи, які:

1) обмежені у дієздатності;

2) визнані недієздатними;

3) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;

4) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

Але перш за все, потрібно ознайомитись з Наказом МОЗ від 20.08.2008 №479, який затверджує Перелік захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем. У будь-якому разі, всі громадяни України, які вирішили усиновити дитину, серед інших документів повинні отримати (цитую 22 статтю Постанови КМУ від 08.10.2008 №905 "Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей").